Narodowe Czytanie 2023 - za nami

W sobotę 9 września 2023 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Mszanie Dolnej z/s w Kasinie Wielkiej  wraz z Biblioteką Publiczną w Łętowem oraz Szkołą Podstawową w Łętowem zorganizowała akcję wspólnego czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, dołączając w ten sposób po raz kolejny do ogólnopolskiego wydarzenia pod patronatem pary prezydenckiej.

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania była już  12 z kolei.

Akcja „Narodowe Czytanie” jest organizowana od 2012 roku, kiedy to wspólną lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Od tej pory w każdej kolejnej edycji są czytane fragmenty najbardziej znanych utworów. Głównym zadaniem akcji jest promocja czytelnictwa i  powrót do arcydzieł klasyki polskiej literatury

Wspólne czytanie fragmentów powieści  odbyło się  w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Łętowem, gdzie swoją siedzibę ma filia Gminnej Biblioteki Publicznej.

Powieść„ Nad Niemnem” to jedno z najważniejszych dzieł w literaturze polskiej  , podejmujące tematykę Powstania Styczniowego.

Gośćmi tegorocznego spotkania byli  min. : samorządowcy , przedstawiciele Komisji Kultury UG Mszana Dolna , przedstawiciele lokalnej społeczności , księża , nauczyciele i uczniowie SP w Łętowem ,  czytelnicy , bibliotekarze Gminy Mszana Dolna.

Czytali w kolejności:

Jolanta Mardausz – radna , przewodnicząca Komisji Kultury UG Mszana D

Krzysztof Niedojad – radny Gminy Mszana D.

Katarzyna Szybiak – Zastępca Wójta Gminy Mszana D.

Milena Trybus -  Laureatka I – go  miejsca  gminnego etapu Konkursu          Powiatowego „Maraton Czytelniczy”

Ks. Jan Potoplak – proboszcz  Parafii Łętowe

Mirosława Jarosz – nauczycielka  SP Łętowe

Beata Pajdzik -  KGW „ Śwarne Babki „ – Łętowe

Aleksandra Surówka – czytelniczka GBP Filia Łętowe

Bartosz Jarosz – czytelnik GBP Łętowe

Ewa Dorczak- uczennica SP Łętowe

Wojciech Węglarz – uczeń SP Łętowe

Dziękujemy za piękne prezentacje przygotowanych fragmentów teksu.

Podczas spotkania była możliwość ostemplowania własnego egzemplarza ” Nad Niemnem” okazjonalną pieczątką przysłaną z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za udział.  Ogromne wyrazy wdzięczności kierujemy do Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łętowem -Marioli Mamali , która z wielką serdecznością i entuzjazmem włączyła się w organizację i przygotowanie tego spotkania .  Dziękujemy też za poświęcony czas w przygotowanie wydarzenia Pani Renacie Węglarz prowadzącej Filię Biblioteki Publicznej w Łętowem oraz pracownikom Szkoły Podstawowej .

Jesteśmy wdzięczni   Wszystkim którzy , przyjęli  zaproszenie i włączyli  się do akcji   Narodowego Czytania 2023.

Elżbieta Ciężadlik

Dyrektor GBP Mszana Dolna z/s w Kasinie Wielkiej

printFrom: https://www.gbpmszana.pl/aktualnosci/2023-09-12/narodowe-czytanie-2023-za-nami.html
Adres: https://www.gbpmszana.pl/aktualnosci/2023-09-12/narodowe-czytanie-2023-za-nami.html